top of page

Horoskop poetycki - zima 2023


ilu. Sylwia Bartoszewska

wróżka: Eufemia Słucholeż
BARAN (18 kwietnia – 13 maja)

Nowy Rok powitasz w nostalgicznym nastroju i z pięcioma nowymi tytułami klasyki francuskiej do przeczytania na liście. Twój wydawca nadal nie odpisze na maile z ostatnich czterdziestu dni. To znaczy, Twój były wydawca. W międzyczasie zaprojektujesz siedemnaście okładek nowej książki. Gwiazdy sugerują, że ta wysadzana szmaragdami może lekko wystawać z ram budżetowych.


Szczęśliwy gatunek pleśni: Cladosporium cucumerinum

Amulet:

woda z kaloryferaBYK (13 maja – 21 czerwca)

Depresja, depresja i po... a nie, nadal depresja. Ale jest progres: w tym kwartale tylko siedemnaście dwa razy będziesz się mazać z powodu braku weny. Odbijesz sobie za to narzekaniem na poziom tekstów w magazynach literackich. To niezawodny znak, że z millenialsa przechodzisz w boomera. Na szczęście tyle gadasz, że już dawno nikt Cię nie słucha.


Szczęśliwy gatunek pleśni:

Aspergillus ochraceus

Amulet:

zasuszony rybik cukrowyBLIŹNIĘTA (21 czerwca – 20 lipca)

Twoja fał... dwoista natura znowu da o sobie znać. Tym razem zaprzyjaźnisz się z pewnym jurorem. Rozplanujesz już dokładnie listę wydatków, na które przeznaczysz pieniądze z nagrody, kiedy dotknie Cię niemiła niespodzianka. Twój nowy pobratymiec okaże się jurorem w kategorii prozy. No cóż, te powieści chyba nie mogą być takie trudne do napisania?


Szczęśliwy gatunek pleśni:

Penicillium chrysogenum

Amulet:

koci żwirekRAK (20 lipca – 10 sierpnia) Niesamowita koniunkcja, czy jak to się tam nazywa, planet zewnętrznego Układu Słonecznego sprawi, że przed Tobą nowe wyzwania. Liczne warsztaty poetyckie, debaty, spotkania autorskie, może jakieś nowe pismo? Za to frekwencja na Twoich eventach będzie raczej słaba. Zmusisz rodzinę i przyjaciół, żeby robili za tło. Stracą cierpliwość i będziesz mieć ich z głowy na najbliższe pół roku.


Szczęśliwy gatunek pleśni:

Fusarium oxysporum

Amulet:

włosy na mydleLEW (10 sierpnia – 16 września)

Może wydasz tę książkę, a może nie wydasz. Wszystko zależy od planu wydawniczego Twojej oficyny. No, tak przynajmniej mówi jego szef. Ty zawsze możesz poczekać, szlifując w tym czasie ostatnie wersy. Wkrótce dowiesz się, że dziwnym trafem w tym samym wydawnictwie ukaże się właśnie książka córki siostry matki chrzestnej bratanicy wydawcy i największego nieoszlifowanego talentu tej dekady w jednym, więc tym bardziej – możesz poczekać.


Szczęśliwy gatunek pleśni:

Alternaria raphani

Amulet:

obcięty paznokiećPANNA (16 września – 30 października)

Znowu będziesz zamęczać ludzi opowieściami o swoich literackich planach. W tym środowisku to rzeczywiście bardzo niespotykane. Wpadniesz na pomysł, że dobrze byłoby napisać jakąś poezję zaangażowaną. Halo, tu 2023, mamy nawet bidety i smartfony z internetem. No ale jurorzy dopiero dotarli do tego etapu, więc masz szansę na jakąś nagrodę.


Szczęśliwy gatunek pleśni:

Claviceps purpurea

Amulet:

zepsuta pralka
WAGA (30 października – 23 listopada) Nie chce ci się pisać wierszy, więc zajmujesz się wszystkim innym. Kolegom i koleżankom po fachu mówisz, że zbierasz inspiracje. Ta, uhmm, na Netflixie i w McDonaldsie, ale ok. Pytana o datę następnej książki rzucasz coś w rodzaju „na świętej Dygdy” i liczysz, że nikt nie będzie guglował. Aha: nie przywrócą wegańskiego Drwala.


Szczęśliwy gatunek pleśni:

Stachybotrys chartarum

Amulet:

zasuszony kaktusSKORPION (23 listopada – 29 listopada)

Twoja pożądliwa natura da o sobie znać i wystąpisz na wszystkich festiwalach literackich w okolicy. Na każdym będziesz mówić dokładnie to samo: że chcesz pokoju na świecie. Możliwe, że będziesz przy tym w stroju kąpielowym. Gwiazdy mówią, że to nierozsądne w tym kwartale. Mimo że twoje bikini to jednocześnie najnowszy numer magazynu „Cegła”, a redaktorzy dają ci zapałkę i orzeszka laskowego za każde założenie go publicznie.


Szczęśliwy gatunek pleśni:

Aspergillus niger

Amulet:

sok ze śmieciSTRZELEC (17 grudnia – 20 stycznia)

Interesująca pozycja Merkurego względem Jowisza zafunduje ci w tym kwartale dokładnie nic. Nigdzie cię nie zaproszą. To lepsze, niż gdyby zaprosili i pozwolili ci gadać głupoty do mikrofonu. Gwiazdy radzą skupienie się nad szlifowaniem warsztatu. Być może twoja ostatnia książka nie przepadłaby w nominacjach, gdybyś rozsądnie stosował wielokropki.Szczęśliwy gatunek pleśni:

Botrytis cinerea

Amulet:

klawisz N wyrwany z klawiaturyKOZIOROŻEC (20 stycznia – 16 lutego)

Rogata natura Twojego znaku przysporzy ci kłopotów. Znowu pokłócisz się z kimś w internecie o to, kto był największym poetą trzeciego kwartału 2014 r. Uważasz, że masz większe kompetencje do orzekania w tej dziedzinie, gdyż Twój oponent miał wówczas dwanaście lat i co on w ogóle może pamiętać. Ty miałeś siedemnaście, ale OK. Tak w ogóle, to żaden z was nie ma racji.


Szczęśliwy gatunek pleśni:

Penicillium commune

Amulet:

kłaczki z pępkaWODNIK (16 lutego – 11 marca)

Jak zwykle bardzo pracowity okres. Najbliższa pełnia Księżyca sprawi, że będzie jasno, a to oznacza, że możesz udać się na grzyby. Doświadczenia, przed którymi gwiazdy przestrzegały ostatnim razem, niczego Cię nie nauczą. Tym razem jednak strujesz paru prominentnych krytyków. Przyjemne i pożyteczne w jednym, ale na pewno przypadkowe.


Szczęśliwy gatunek pleśni:

Alternaria alternata

Amulet:

kanapka z zeszłego rokuRYBY (11 marca – 18 kwietnia)

Karnawał spędzisz pływając, he he. W brokacie i cekinach. Później małe, metaforyczne załamanie nerwowe, a później wracasz do pracy. Napiszesz wiele wierszy o przemijaniu, rozszczepieniu jaźni, Piusie X i Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Twoja błyskotliwość, he he, zostanie doceniona odpustem zupełnym oraz Laurem Konsumenta co, jak na ten moment, całkowicie Cię usatysfakcjonuje.


Szczęśliwy gatunek pleśni:

Mucor racemosus

Amulet:

dycha znaleziona w wiosennej kurtceWĘŻOWNIK (29 listopada – 17 grudnia)

Jak zwykle, nikt o Tobie nie pamięta, ale gwiazdy są sprawiedliwe. W tym kwartale zostaniesz czarnym koniem poezji. Zgarniesz Paszport Polityki, Dowód Wprostu, Legitymację Perspektyw, Prawo Jazdy Rzeczpospolitej i Książeczkę Wojskową Newsweeka. Oczywiście to wywoła masę zawiści u przedstawicieli i przedstawicielek innych znaków zodiaku. Ciebie to nie obchodzi, bo i tak nie istniejesz.


Szczęśliwy gatunek pleśni:

Giberella fujikuroi

Amulet:

zużyta pielucha porzucona przez madkę roku

Comments


bottom of page