top of page

Grupa Wspólnego Pokoju


kolaż Sylwia Głuszak - wp i tęcza.lepsza

kolaż Ola Wasilewska - podchodyWSPÓLNY POKÓJ – CO TO?

Wspólny Pokój to grupa artystyczna kobiet, które zajmują się zarówno własną twórczością literacką, wizualną czy translatorską, jak i animacją kultury, edukacją, zwłaszcza osób dorosłych, i aktywizmem feministycznym. Obecnie Wspólny Pokój jest związany z warszawskim Osiedlem Jazdów – w domku fińskim pod adresem Jazdów 10/2 odbywają się projektowane przez nas seminaria, czytania i warsztaty twórcze, zaś w całej okolicy trwają, głównie w miesiącach letnich, festiwale, akcje w przestrzeni publicznej oraz interwencje artystyczne z naszym udziałem. Jednym z bardziej rozpoznawanych jest festiwal „Literatura jak fotosynteza”, otwarty i gościnny dla różnych dykcji i poglądów. Łączy działania artystyczne z aktywizmem na rzecz lokalnej wspólnoty oraz przyrody.

Grupa Wspólny Pokój zawiązała się z inspiracji Beaty Guli w 2011 roku w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie, gdzie do jesieni 2020 roku regularnie, kilka razy w miesiącu, odbywały się seminaria poświęcone literaturze i sztuce kobiet, pierwotnie prowadzone przez Joannę Mueller, potem zaś przez kolejne uczestniczki projektu; spotkania autorskie, debaty, cykle wykładowe i festiwale. Przez ten czas powstał szereg publikacji książkowych, m.in. antologia „Warkoczami” z 2016 roku czy tomy wydawane w serii Wspólny Pokój (np. „Szaber” Natalii Malek, „Zajezdnia utrata” Martyny Tomczyk), a także wiele innych artefaktów: rzeźb, tkanin, instalacji, klipów poetyckich oraz animacji.

Jedną z form naszej działalności jest redagowany przez Olę Wasilewską artzin „Sklejka” z kolażami tworzonymi przez uczestniczki/uczestników seminarium oraz wszystkie chętne osoby. Do tej pory „Sklejkę” kolportowałyśmy m.in. podczas warszawskich Manif. W „Zakładzie” prezentujemy kilka najnowszych „sklejkowych” kolaży.


Sklejały i/lub dzieliły się tekstami:

Maria Cyranowicz

Beata Gula

Sylwia Głuszak

Joanna Łańcucka

Joanna Mueller

Ola Wasilewska


Pisała: Natalia Malek


kolaż Joanna Mueller - histamina, sklejka


kolaż Maria Cyranowicz - rzadko


kolaż Joanna Mueller - sklejka


kolaż Beata Norma


kolaż Joanna Mueller - histamina


kolaż Beata Norma


kolaż Joanna Łańcucka - wariuj


Comments


bottom of page