top of page

Łukasz Rusznica - Kolorowanie widowiskaFragment notatki Michała Sity, zapis wypowiedzi osoby biorącej udział w widowiskach "Orzeł i Krzyż".


Powinniśmy raczej nasze widowiska pokolorować. Czasami kilka pozornie banalnych zabiegów powoduje, że staną się jeszcze bardziej atrakcyjne. Ktoś wpada do stawu – to samo w sobie jest już fajne, ale gdyby jeszcze się wybił, poleciał trochę do góry i dopiero wtedy spadł do wody, to byłoby jeszcze bardziej widowiskowe. Na takiej zasadzie możemy ulepszyć bardzo wiele. Akrobaci w czasie Powstania Wielkopolskiego mogą, wyskakując z batut i trampolin, pokazać o wiele więcej swoich umiejętności. Pokolorować – to znaczy użyć takich zabiegów jak pałąki ozdobione kwiatami podnoszone w jednym momencie – proste, a niesamowicie widowiskowe. Mamy chorągiewki. Możemy użyć wstążek, taśm, czegoś, co sprawi, że na scenie zrobi się weselej, że będzie radośnie. [...] Powinniśmy zacząć od tego, co jest naszym celem, jaki jest rodzaj spektaklu, który chcemy robić – będziemy wtedy mogli lepiej wyznaczać granice kiczu i przesady. Mówicie, że nie powinniśmy nosić kolorowych strojów, bo nie pasują do realiów historycznych, ale właściwie, dlaczego mielibyśmy tego nie robić? Przecież nie rekonstruujemy określonej epoki. Możemy wymyślić swój własny sposób na przekazywanie treści związanych z przeszłością.

 

Historia Polski vol. 2 | Michał Sita 21.09 - 23.11.2023 finisaż i oprowadzanie: 23.11.2023, czwartek, godz. 19:00 fotografie i tekst: Michał Sita kurator: Łukasz Rusznica opracowanie graficzne: Agata Bartkowiak Miejsce przy Miejscu 14 pl. Strzelecki 14 | Wrocław Partnerem wystawy jest Instytut Antropologii i Etnologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wspiera ją UAM oraz Narodowe Centrum Nauki. Współpraca – Stowarzyszenie Dzieje.

Komentarze


bottom of page